Okolí Máchova jezera

Romantická krajina v okolí Máchova jezera láká návštěvníky odnepaměti. Tajemné rokle, bizardní skalní útvary a rozlehlá vodní plocha představují inspiraci pro umělce a ráj odpočinku pro všechny návštěvníky. Máchův kraj je jedinečný širokou nabídkou příležitostí k trávení volného času. Můžete navštívit zříceniny středověkých hradů(Bezděz, Houska, Kokořín, Lemberk), využít husté sítě cyklostezek nebo celý den proležet na krásné pláži u jezera.

Králův stolec je nejvyšší ze skalních bloků v okolí. Najdete ho pouhé 2 km na východ od Doks. Podle pověsti na něm rád odpočíval Karel IV. a kochal se pohledem na své vodní dílo.

O kilometr dál se rozkládá národní přírodní rezervace Břehyně – Pecopala. V ní se nachází Břehyňský rybník, který se řadí k těm nejstarším v Čechách. Pochází z roku 1287. Plavky s sebou brát nemusíte, platí zde zákaz koupání. Do rezervace patří i vrch Pec, nebo-li Pecopala (451m).

Severně od Starých Splavů leží Provodínské kameny, z kterých nejvýše vyčnívá Lysá skála (419m) známá také jako Spící panna, kvůli podobě obličeje ležící dívky. Kdo se na ni vyšplhá, toho čeká za odměnu nádherná vyhlídka do kraje.

Západně od Starých Splavů, v romantickém lese, se skrývá Braniborská jeskyně. Jde o pískovcovou polojeskyni, která sloužila v 18. století v dobách válek jako úkryt pro dokské obyvatele.

Hrad Bezděz je zřícenina hradu v okrese Česká Lípa. Nachází se na kopci Velký Bezděz (603,5 m) v Dokeské pahorkatině, nad vsí Bezděz, v blízkosti Máchova jezera, 6 km jihovýchodně od města Doksy.

Hrad Houska je renesančně přestavěný raně gotický hrad, který leží ve východní části Kokořínských lesů.

Hrad Kokořín se vypíná v pískovcových skalách Kokořínského dolu, nad údolím říčky Pšovky.